Клостридії

Home »  Без категорії »  Клостридії

On November 12, 2014, Posted by , In Без категорії, With No Comments

 

• Що таке Clostridium difficile?

Clostridium difficile (C.difficile) це спороутворюючий, анаеробний мікроорганізм, який є основним етіологічним фактором псевдомембранозного коліту і антибіотико-асоційованої діареї. C.difficile може мешкати в природних середовищах, таких як ґрунт, сіно, пісок, послід домашньої худоби і домашніх тварин, а також фекалії людини.

• Чому саме токсини C.difficile?

Не всі штами C.difficile продукують токсини. Тому далеко не завжди цей мікроорганізм викликає розвиток захворювання, а його тяжкість може варіювати від легкої діареї, без ознак коліту, до загрозливих для життя станів. Колонізація кишківника C.difficile виявляється у 2% здорового дорослого населення, а у дітей до 2-х років – до 50%. Таким чином, виявлення токсинів в калі хворих з діареєю має велику діагностичну значимість в порівнянні з виділенням культур бактерій. C.difficile може продукувати кілька видів токсинів. Токсини А і В вважаються найбільш важливими факторами патогенезу захворювань, пов’язаних з C.difficile. Токсин А являє собою ентеротоксин, який впливає на цитоскелет клітин епітелію кишківника, викликаючи їх дисфункцію. Токсин В – це цитотоксин з вираженим цитопатологічним ефектом.

• Для чого використовується дане дослідження?

1. Для з’ясування причини діареї у дітей і у дорослих. 2. Для правильного діагнозу діареї, пов’язаної з прийманням антибіотиків. Лікарі досить часто стикаються з діареєю, що розвивається у пацієнтів на тлі або після застосування антибіотиків. В Україні, як хворі, так і ряд лікарів схильні пов’язувати її появу з «дисбактеріозом». Зарубіжні фахівці в цьому випадку говорять про «антибіотик-асоційовану діарею». Clostridium difficile є збудником найбільш важких форм даного ускладнення, аж до розвитку фульмінантного коліту і токсичної дилатації товстої кишки. Найчастіше до розвитку захворювання призводить застосування кліндаміцину, лінкаміціну, цефалоспоринів і захищених пеніцилінів. Ризик розвитку інфекції підвищений у осіб, які недавно (зазвичай не пізніше 2 місяців) приймали антибіотики, у осіб старших за 60 років, стаціонарних хворих, пацієнтів з ослабленим імунітетом, нирковою недостатністю, онкологічними захворюваннями і в осіб, які отримують антисекреторну терапію.

• Матеріал для дослідження:

Зразки калу краще зібрати якомога скоріше після появи симптомів захворювання (рідкий стілець, діарея). Спеціальний одноразовий контейнер для аналізу можна отримати в лабораторії “Унілаб”.

Comments are closed.